Hírek

Elérhetőségek

RENDSZERES GYERMEKVÉDELMI KEDVEZMÉNY, HÁTRÁNYOS VAGY HALMOZOTTAN HÁTRÁNYOS HELYZET

Ügyintézéshez szükséges dokumentumok:       

Gyer. 3. sz. melléklet szerinti kérelem és mellékletei (jövedelemigazolások (előző havi bérjegyzék vagy  munkáltató igazolás)  egyedülállóságról szóló igazolás vagy nyilatkozat)
Gyer. 65. § (1) bekezdés b) pont - a gyermek elhelyezéséről szóló gyámrendelés tárgyában hozott bírósági, illetve gyámhatósági döntés
Gyer. 65. § (1) bekezdés e) pont - nagykorú esetében oktatási intézmény igazolása a nappali oktatás munkarendje szerint fennálló tanulói vagy hallgatói jogviszonyról (iskolalátogatási igazolás)
Tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyermek egészségi állapotára vonatkozó igazolás

Eljárás megindító irat benyújtásának módja (helye, ideje):

A Serényfalvai Közös Önkormányzati Hivatal Héti Kirendeltségének hivatali helyiségében ügyfélfogadási időben (3655 Hét, Kossuth út 76.)
Kormányablak

Eljárási illeték:

Költség- és illetékmentes (Itv. 33. § (2) bekezdés 6. pontja, Gyvt. 133/A. § (1) bekezdése alapján)

Ügyintézési határidő:

Sommás eljárás: Kérelem beérkezésétől számított 8 napon belül (Ákr. 50. § (2) bekezdés b) pontja)
Sommás eljárásnak csak akkor van helye, ha a hiánytalanul előterjesztett kérelem és mellékletei, valamint a hatóság rendelkezésére álló adatok alapján a tényállás tisztázott, tehát a döntés meghozatalához szükséges minden információ rendelkezésre áll  és az ügyben nincs ellenérdekű ügyfél.

Teljes eljárás: Kérelem beérkezésétől számított 60 napon belül (Ákr. 50. § (2) bekezdés c) pontja) Hiányosan előterjesztett kérelem esetén, ha a tényállás nem tisztázott. Hiánypótlásra a Gyer. 8/D. §- alapján legfeljebb 2-szer van lehetőség.
 

Útmutató, az ügymenetre vonatkozó tájékoztatás:

Jövedelemvizsgálat:
A gyermek rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre való jogosultsága abban az esetben állapítható meg, amennyiben a gyermeket gondozó családban az egy főre jutó havi jövedelem összege nem haladja meg
a) az öregségi nyugdíj legkisebb összegének 145%-át (41.325 Ft), ha
aa) a gyermeket egyedülálló szülő vagy más törvényes képviselő gondozza,
ab) a gyermek tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos,
ac) a nagykorúvá vált gyermek megfelel a jogszabályban előírt feltételeknek
b) az öregségi nyugdíj legkisebb összegének 135%-át (38.475 Ft) az a) pont alá nem tartozó esetben

Nagykorú kérelmező esetében:
A Gyvt. 20. § (2) bekezdése alapján: 23 év alatti nappali oktatásban, vagy 25 év alatti felsőoktatási intézmény nappali tagozatán tanul és a nagykorúvá válását megelőző második hónap első napja, valamint a nagykorúvá válását megelőző nap közötti időszakban legalább egy napig rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre volt jogosult.

Vagyoni vizsgálat:
A vagyoni helyzet vizsgálata során az egy főre jutó vagyon értéke nem haladja meg a jogszabályban előírt, külön-külön (570 e Ft) vagy együttesen (1.995e Ft) értéket. Nem minősül vagyonnak az az ingatlan, amelyben a szülő vagy a tartásra köteles más törvényes képviselő életvitelszerűen lakik, az a vagyoni értékű jog, amely az általuk lakott ingatlanon áll fenn, továbbá a mozgáskorlátozottságra vagy tartós betegségre tekintettel fenntartott gépjármű.

(Gondozó család: a Gyvt. 19. § (4) bekezdés: a kérelem benyújtásának időpontjában bejelentett lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkező szülő, szülő házastársa/élettársa, 20 évesnél fiatalabb önálló keresettel nem rendelkező gyermek, 23 évesnél fiatalabb önálló keresettel nem rendelkező nappali oktatásban résztvevő gyermek, 25 évesnél fiatalabb önálló keresettel nem rendelkező nappali tagozaton felsőoktatásban résztvevő gyermek, korhatárra tekintet nélkül a tartósan beteg és fogyatékos gyermek, a Ptk. családjogra irányadó szabályai alapján a szülő vagy házastársa által eltartott rokon)

A rendszeres gyermekvédelmi kedvezmény megállapítása jogosít:
•    a gyermekétkeztetés normatív kedvezményének, 
•    évente kétszeri pénzbeli támogatásnak, valamint
•    az egyéb kedvezményeknek az igénybevételére.

Jogosultság időtartama: A kérelem benyújtásának napjától számított egy év. Ismételten kérelmezhető a korábbi jogosultság időtartama alatt, illetve  a jogosultság megszűnését megelőző 3 hónapban

Jogorvoslati lehetőségek:
Az első fokú határozat ellen az ügyfélnek van lehetősége fellebbezést benyújtani. Fellebbezni csak a megtámadott döntésre vonatkozóan, tartalmilag azzal közvetlenül összefüggő okból, illetve csak a döntésből közvetlenül adódó jog- vagy érdeksérelemre hivatkozva lehet. A fellebbezést indokolni kell. A fellebbezésben csak olyan új tényre lehet hivatkozni, amelyről az elsőfokú eljárásban az ügyfélnek nem volt tudomása, vagy arra önhibáján kívül eső ok miatt nem hivatkozott.
A fellebbezést a döntés közlésétől (kézhezvételtől) számított 15 napon belül a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kormányhivatal Szociális és Gyámhivatalához (3525 Miskolc, Dóczy József utca 6.) címezve, de az elsőfokú döntést hozó jegyzőhöz (3655 Hét, Kossuth út 76) kell benyújtani.
A fellebbezési illeték mértéke: illetékmentes.

Az önkormányzat elérhetőségei:
Ügyfélfogadás helye: Hét Község Önkormányzata 3655 Hét, Kossuth út 76.
E-mail cím: onkormanyzat@het.hu
Honlap cím: het.asp.lgov.hu
Telefonszám: +36 48 437-401

Ügyfélfogadás időpontjai:
HÉTFŐ  08:00 – 15:30
KEDD  NINCS ÜGYFÉLFOGADÁS
SZERDA  08:00 – 15:30
CSÜTÖRTÖK  NINCS ÜGYFÉLFOGADÁS
PÉNTEK  08:00 – 13:30

Elektronikus ügyintézés indítható az E-Önkormányzati Portálról: https://ohp-20.asp.lgov.hu
Ágazat: szociális, Ügytípus: kérelem

ePapír benyújtás helye: https://epapir.gov.hu/
Címzett: HÉT KÖZSÉG ÖNKORMÁNYZATA,
Témacsoport: Önkormányzati igazgatás,
Ügytípus: Gyermekvédelem és gyámügyek

Hivatali Kapu elérhetősége:
Hivatal rövid neve: HETONK; KRID: 349008754